Rekuperacja

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - porozmawiajmy

Usługi

Jest to mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Najprościej rzecz ujmując: wymienia ona zużyte, brudne wewnętrzne powietrze na świeże i czyste zewnętrzne. Jednocześnie odzyskiwana jest część ciepła zgromadzonego w domu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają oszczędnych i bezpiecznych rozwiązań do swojego domu. A nasza firma oferuje kompleksową usługę montażową systemu rekuperacji.

Na czym polega?

Opiera się to na dwóch podstawowych elementach: rekuperatorze i układzie kanałów wentylacyjnych. Za pomocą zbudowanej instalacji, rekuperator wyciąga z domu powietrze zużyte, wilgotne jednocześnie na jego miejsce wprowadza świeże sprowadzane z zewnątrz. Nie należy martwić się jego jakością, gdyż zamontowane filtry poradzą sobie z większością zanieczyszczeń. Jednocześnie należy wspomnieć, że strumienie powietrza nawiewanego i wyciąganego nie mieszają się ze sobą, gdyż są prowadzone w dwóch różnych kanalikach.
Od założonego rekuperatora odprowadzane są kanały wentylacyjne (często o różnej średnicy), które rozprowadzają powietrze po całym domu. Warto nadmienić, że transfer powietrza odbywa się naturalnie: nie usłyszymy żadnego szmeru, ani nie odczujemy przepływu powietrza.
W zamontowanym wymienniku ciepła dochodzi do wymiany pomiędzy dwoma strumieniami powietrza: latem jest to zimno a zimą ciepło. Takie przekazywanie energii sprawia, że powietrze w domu jest komfortowe i adekwatne do pory roku. Taki stan rzeczy nie jest możliwy do uzyskania tradycyjną wentylacją grawitacyjną.
Rekuperacja to nie tylko system, który pozwala na sprawną wentylację i ogrzewanie świeżego powietrze. Jej dodatkową funkcją jest oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń i alergenów, dzięki czemu może być doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Nie jest tajemnicą, że jakość powietrza na zewnątrz znacznie się pogorszyła w tych czasach. Zamontowanie wentylacji mechanicznej w zasadzie całkowicie może pomóc nam zrezygnować z otwierania okien. Wciąż w domu będziemy mieli świeże powietrze, ale oczyszczone ze szkodliwych cząsteczek. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią swoje zdrowie i komfort życia.

Dla kogo?

Rekuperacja ma wiele korzyści, które doskonale pasują do obecnych czasów. Jedną z najważniejszych zalet jest oszczędność i niskie koszty eksploatacji. Według wyliczeń specjalistów zamontowanie wentylacji mechanicznej pozwala na oszczędność rzędu 30 – 50%. Jednocześnie w porównaniu z tradycyjnych systemem wentylacji jest ona znacznie skuteczniejsza! Połączenie rekuperacji z innymi systemami ograniczających stratę ciepła (odpowiednia izolacja itp.) w konsekwencji może pomóc w ograniczeniu wydatków na ogrzewanie! To jest zaś doskonała informacja w obliczu postępującego kryzysu energetycznego na świecie. Oczywiście te oszczędności wyliczane są na podstawie porównania z kosztami, jakie ponoszą osoby, które mają zamontowane w domu systemy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej (bez odzysku ciepła).
Najważniejszą zaletą rekuperacji jest pozytywny wpływ na jakość powietrza, co ostatecznie może prowadzić do poprawy zdrowia i samopoczucia domowników. Niestety w obecnych latach jakość powietrza drastycznie spadła — i to zarówno w mieście, jak i na wsi. Zanieczyszczenia powietrza przez zagęszczenie samochodów, fabryk, palenie w piecach tym, co akurat jest pod ręką. Powoli zmierzamy w dobrą stronę, ale niestety minie wiele lat nim powietrze wróci do lepszego stanu. Mimo wszystko nie tylko zanieczyszczenia są problemem dla współczesnego człowieka. Duża ilość osób cierpi na różnego rodzaje alergii, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Wyjście na zewnątrz czy otwarcie okna może tylko nasilać objawy przez wystawienie się na działanie alergenów. Jak jednak w takich sytuacjach ma pomóc rekuperacja? Otóż filtruje ona powietrze zasysane z zewnątrz, nie tylko z zanieczyszczeń, ale także z alergenów. Dodatkowo w związku z tym, że jej zadaniem jest wymiana powietrza zużytego i brudnego na świeże oraz czyste, to konieczność otwierania okna w zasadzie znika. Dzięki czemu nie zanieczyszczamy sobie powietrza w domu, co ostatecznie podnosi komfort życia. Ważną zaletą jest również utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Zapewne wielu z nas wie, do czego może doprowadzić nieodpowiednia wentylacja i wilgoć. Jeśli na ścianach pojawi się grzyb, to bardzo trudno się go pozbyć. Często kończy się to dużymi kosztami, jeśli na pomoc trzeba wezwać specjalistów. Nie wspominając, że jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i konieczne jest jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Dlatego warto zainwestować w rekuperację, która dzięki kontroli stopnia wilgotności w powietrzu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia grzyba w domu.

Dodatkowe korzyści

Wydaje się, że system wentylacyjny nie może nieść ze sobą wiele zalet. Nic bardziej mylnego! Oprócz największych korzyści, przedstawionych wcześniej, warto wiedzieć, że założenie rekuperacji znacząco poprawia komfort życia. Brak konieczności otwierania okien (zwłaszcza latem) sprawia, że łatwiej utrzymać czystość w mieszkaniu: nie wpuszczamy zanieczyszczeń i kurzu z zewnątrz. Mamy pełną kontrolę nad systemem, dzięki czemu możemy sterować ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego. Z łatwością może zostać podłączony do instalacji inteligentnego domu, a przy połączeniu czujników CO2 i wilgoci — cały proces może być zautomatyzowany!