Pompy ciepła

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - porozmawiajmy

Usługi

Pompy ciepła zyskują na popularności w ostatnich latach. To nic dziwnego!

Jest to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych a do tego ekologicznych sposób uzyskanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania domu! Rosnąca popularność związana jest z coraz większą świadomością i troską Polaków o środowisko. Jednocześnie przy coraz większych podwyżkach gazu, węgla, oleju opałowego, to pompy ciepła są dobrą alternatywą, która pozwoli zaoszczędzić. Jednymi z największych jej zalet jest niski koszt eksploatacji oraz komfort użytkowania. Obecnie jest również możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła.

Jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które różni się o innych tym, że nie “produkuje” energii. Do jej działania niepotrzebny jest proces spalania, więc nie wydziela żadnych spalin czy popiołu. Pompa z udziałem prądu pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (powietrze, grunt lub woda), którą następnie przekształca w energię wykorzystywaną do ogrzania budynku, wody użytkowej. Może również pełnić funkcję klimatyzatora i latem chłodzić pomieszczenia! Szerokie zastosowanie sprawia, że pompa ciepła nie jest prostym odpowiednikiem kotła, a raczej jest to cały system, który składa się z trzech części.

Pierwszą z nich jest źródło dolne, z którego system pobiera energię. Może to być powietrze, grunt lub woda. Drugą z nich jest pompa, która ma za zadanie czerpać ciepło z otoczenia i zmienić je na użyteczną energię. Ostatnią z nich jest źródło główne, czyli instalacja grzewcza budynku. Najczęstszym wyborem jest ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe), ale może też być to tradycyjne ogrzewanie, czyli grzejniki.
Dodatkowym atutem pompy ciepła jest fakt, że nie potrzebujemy całej infrastruktury związanej z gromadzeniem i przetwarzaniem tradycyjnych paliw (co wymagałoby dodatkowego miejsca w domu i na posesji). Pompa ciepła jest doskonałą alternatywą do ogrzewania olejowego, gazowego czy elektrycznego. Podczas użytkowania ponosimy koszty zasilania elektrycznego (bez dodatkowych opłat za surowce), co sprawia, że ostatecznie możemy znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu.

Dla kogo?
Pompy ciepła doskonale sprawdzą się w nowym i starym budownictwie. Koszty ich instalacji znacznie spadły na przestrzeni lat, dzięki czemu więcej ludzi może zdecydować się na taką inwestycję. Biorąc pod uwagę niskie ceny eksploatacji to doskonały krok w stronę budowania oszczędnego i ekologicznego budownictwa. Pompy ciepła to nie tylko niższe koszty, ale również wygoda i bezpieczeństwo użytkowania, gdyż są one bezobsługowe. Jedyne, co należy zrobić, to ustawić temperaturę a resztę wykona za nas automatyczny system. Technologia pompy ciepła sprawia, że dobrana zostaje odpowiednia temperatura tak, aby osiągnąć zamierzony efekt, ale jak najniższym kosztem. Dodatkowo pomieszczenie z pompą ciepła można dowolnie wykorzystać, ponieważ pracuje ona czysto i nie produkuje dymu, pyłu czy innych zanieczyszczeń. Jedyną przeszkodą może być głośność pracującego urządzenia.

Ważną zaletą pompy ciepła jest możliwość zastosowania jej w budynkach modernizowanych, które nie mają zainstalowanego komina, systemu wentylacji czy nawiewu powietrza. Nie trzeba także rezygnować z obecnego rodzaju ogrzewania: kotłem gazowym, olejowym, czy na paliwo stałe. Pompa ciepła z powodzeniem współpracuje z istniejącym źródłem ciepła, a jej montaż jest prosty i szybki. Dzięki takiej współpracy można znacząco obniżyć koszty ogrzewania, ponieważ energia, z której korzysta pompa, jest ze źródeł odnawialnych. Pompa ciepła to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie oszczędność, wygodę i czystość.